Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

23 wrzesień

Czas na zwycięstwo!

Czas na zwycięstwo!

Olimpio: jeśli nie teraz, to kiedy? Takie pytanie kibicie Olimpii zadają sobie praktycznie przed każdą kolejką. Do Elbląga przyjedzie sąsiad w tabeli, który ma tyle samo punktów co Olimpia. Czy zapowiada się kolejny remis?

Ciągłe deja vu, bo jak inaczej nazwać bliźniaczą sytuację jak przed poprzednimi meczami Olimpii. Znowu OE zagra z sąsiadem w tabeli – elblążanie zajmują 10. lokatę, ROW znajduje się na 9. miejscu. Obie drużyny zgromadziły dotychczas po 10 punktów. Ewidentnie pachnie remisem. Mamy jednak nadzieję, że Olimpia wykorzysta atut własnego boiska i po 90. minutach będzie się cieszyła z drugiego zwycięstwa w sezonie.

W sobotnim spotkaniu na pewno nie zagra kontuzjowany Krzysztof Niburski oraz pauzujący za żółte kartki Patryk Sokołowski. Reszta drużyny jest zdrowa i gotowa do walki. Na pewno łatwiej będzie się grało przy dopingu kibiców, którzy zresztą motywują się przed meczem.
W różnych częściach miasta wiszą płótna zapraszające na spotkanie, także na stronie internetowej fanatyków Olimpii trwa mobilizacja. Oprócz walki na boisku zapowiada się pojedynek na trybunach, bo przyjazd na Agrykola 8 potwierdziła grupa kibiców (blisko 60 osób) z Rybnika. W sobotnie popołudnie będzie zatem głośno i zapewnie kolorowo na obu półkolach stadionu miejskiego, który zresztą może czekać modernizacja. Trwa „akcja-mobilizacja” (pisaliśmy o tym tutaj). Każdy głos kibiców Olimpii przybliży do wygrania inicjatywy ogólnomiejskiej i do modernizacji stadionu.

ROW Rybnik w minionej kolejce wygrał z Polonią Warszawa 1:0. Mecz w Elblągu będzie dla gości okazją do „uwolnienia się od klątwy” i spróbują wygrać drugi mecze z rzędu. Taka sztuka nie udaje się od 22 miesięcy. ROW Rybnik powalczy także o pierwsze zwycięstwo z Olimpią w historii. W dotychczasowych trzech meczach Olimpia wygrywała dwukrotnie, raz padł bezbramkowy remis.

Pierwsze starcie
W sezonie 1976/1977 beniaminek drugiej ligi Olimpia Elbląg zmierzyła się
z pierwszoligowym ROW Rybnik w 1/16 Pucharu Polski. Mecz oglądało blisko 8 tysięcy widzów. Po bramce Tyla w 99 minucie wygrała Olimpia Elbląg. W następnej rundzie „żółto-biało-niebiescy” odpali po meczu z Wisłą Kraków, ale dojście do 1/8 fazy rozgrywek było najlepszym osiągnięciem Olimpii w historii występów w Pucharze Polski.

Ligowe konfrontacje
W przeszłości Olimpia z ROW Rybnik tylko w jednym sezonie rywalizowała w tej samej lidzie. Na drugoligowym poziomie w sezonie 1982/1983 w Rybniku mecz zakończył się bezbramkowym remisem, zaś w rundzie wiosennej Olimpia wygrała 2:0 po bramkach Spychalskiego i Biangi, czyli dwóch zawodników wybranych w zeszłym roku do „jedenastki” 70-lecia Olimpii Elbląg.

Bilans meczów
3 spotkania – 2 zwycięstwa Olimpii, 1 remis
08.09.1976 r. – Olimpia Elbląg vs. ROW Rybnik 1:0 (Tyl) – Puchar Polski
22.08.1982 r. – ROW Rybnik vs. Olimpia Elbląg 0:0
03.04.1983 r. – Olimpia Elbląg vs. ROW Rybnik 2:0 (Spychalski, Bianga)

Olimpia Elbląg vs. ROW Rybnik w sobotę 24 września o godzinie 16:00.