Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

19 październik

Daniel vs. Tułowiecki

Daniel vs. Tułowiecki

Wyrównana kadra jest celem każdego trenera, a dwóch bardzo dobrych bramkarzy to prawdziwy kłopot bogactwa. Rotacje we współczesnej piłce nożnej są nieodzownym elementem funkcjonowania drużyn piłkarskich. Nie inaczej jest w Olimpii Elbląg. Rotacje są zauważalne nawet na pozycji… bramkarza.

Od lat kibice piłki nożnej byli „karmieni” informacjami, że rotacje w drużynie są ważne, ale z pominięciem pozycji bramkarza. Tutaj należy postawić na jedne nazwisko, bo niby bramkarz potrzebuje stabilizacji. I faktycznie, rzadko oglądamy rotacje na tej pozycji w meczach ligowych. Nawet słynna FC Barcelona swoim bramkarzom dawała grać systematycznie, ale w nie w rozgrywkach ligowych - w lidze hiszpańskiej bronił Claudio Bravo, zaś w Lidze Mistrzów i w Pucharze Króla Marc-André ter Stegen.

Inaczej jest w Olimpii Elbląg. Już w poprzednich sezonach trener Adam Boros przyzwyczajał nas, że mając do dyspozycji dwóch dobrych bramkarzy, obaj muszą dostawać szanse. Więc który bramkarz jest podstawowym? Tułowiecki czy Daniel? Postanowiliśmy przyjrzeć się występom wspomnianych w obecnych rozgrywkach II ligi.

Początek obecnego sezonu
Ciężko było sobie wyobrazić początek sezonu bez Tułowieckiego w bramce. W końcówce poprzedniej kampanii (od 25 kolejki) wywalczył podstawowy skład i zagrał bardzo dobry dwumecz barażowy w Motorem Lublin. Dlatego nie mogło dziwić, że w 1. kolejce II ligi trener Adam Boros i trener bramkarz Adam Urbanowicz postawili właśnie na Kacpra.

W inauguracyjnym meczu II ligi Olimpia zremisowała 2:2 z Rakowem Częstochowa. Przy drugiej bramce Tułowiecki mógł zachować się lepiej, bo jak pamiętamy najpierw źle interweniował, chwilę później sfaulował zawodnika Rakowa i sędzia podyktował rzut karny. Pozostał lekki niedosyt.

Bohater Daniel
Postawienie w drugiej kolejce na Daniela mogło świadczyć, że to konsekwencja niepewnej dyspozycji Tułowieckiego. Mecz z Polonią Bytom rozpoczyna więc Wojciech Daniel, który… został bohaterem spotkania. Daniel obronił rzut karny w 90 minucie broniąc ze złamanym palcem! Po meczu okazało się, że zawodnik będzie pauzował dwa tygodnie. Dywagacje na temat kto będzie pierwszym bramkarzem zostały na jakiś czas zawieszone.

Powrót Tułowieckiego
Wydaję się, że gdyby nie kontuzja Daniela to w trzeciej kolejce grałby bohater z Bytomia. Stało się inaczej. Do – używając piłkarskiej terminologii – „klatki” wraca Tułowiecki. Wygląda pewniej, ale niestety znowu przytrafił mu się błąd i przyczynił się do straconej drugiej bramki. W czwartej kolejce gra dalej Tułowiecki (Daniel kontuzjowany). I w końcu przełamanie! Kacper przypomina pewnego bramkarza z poprzedniego sezonu. Pewny nad przedpolu, skuteczny w interwencjach na linii. Wydaję się, że wróciła najlepsza wersja Tułowieckiego. Kibice zaczęli się zastanawiać kto w takim razie wystąpi w następnej kolejce.

Zdrowy to gra
Trenerzy postawili jednak na Daniel, który broni w 5. i w 6. kolejce. Wydaje się, że czekano na wyleczenie urazu i podstawowym bramkarzem w II lidze będzie Wojciech Daniel. Bramkarz Olimpii w dwóch wspomnianych kolejkach traci tylko dwie bramki, a Olimpia w końcu wygrywa (z Wartą Poznań).

Rotacja trwa
Jednak wszystkie przypuszczenia się nie sprawdzają. W 7. kolejce do bramki Olimpii wraca Tułowiecki i broni w kolejnych czterech meczach. Olimpia w tym czasie traci 6 bramek, zdobywając 5 punktów. Nieco zapomina się o Danielu. Tułowiecki gra pewnie, nie robi błędów. Nie ma podstaw do zmiany bramkarza.

Praktycznie grają tyle samo
W 11. kolejce wydaję się, że po raz piąty z rzędu wystąpi Tułowiecki. Jednak znowu dochodzi do rotacji. Do bramki wraca Daniel, który broni w Tarnobrzegu (Olimpia przegrała), przeciwko Radomiakowi (wygrywamy) i w ostatnim meczu w Niepołomicach (remis).

Naprawdę ciężko wskazać, który bramkarz jest podstawowym. Patrząc jedynie na statystki są one po stronie Daniela. Kiedy bronił Wojciech (6 meczów) Olimpia zgromadziła 9 punktów tracąc 9 bramek. Gdy w bramce występowała Kacper (7 meczów) Olimpia zdobyła 8 punktów tracąc 11 bramek. Oczywiście są to jedynie liczby, statystki.

Kacper Tułowiecki

Kolejka 1 Olimpia Elbląg 2-2 Raków Częstochowa
Kolejka 3 Olimpia Elbląg 0-2 Odra Opole
Kolejka 4 Polonia Warszawa 1-1 Olimpia Elbląg
Kolejka 7 GKS Bełchatów 2-2 Olimpia Elbląg
Kolejka 8 Olimpia Elbląg 0-0 Gryf Wejherowo
Kolejka 9 Legionovia Legionowo 2-2 Olimpia Elbląg
Kolejka 10 Olimpia Elbląg 3-2 ROW 1964 Rybnik

Wojciech Daniel

Kolejka 2 Polonia Bytom 0-0 Olimpia Elbląg
Kolejka 5 Olimpia Elbląg 1-1 Stal Stalowa Wola
Kolejka 6 Olimpia Elbląg 6-1 Warta Poznań
Kolejka 11 Siarka Tarnobrzeg 4-1 Olimpia Elbląg
Kolejka 12 Olimpia Elbląg 4-2 Radomiak Radom
Kolejka 13 Puszcza Niepołomice 1-1 Olimpia Elbląg