Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

1 sierpień

Szczęśliwa "siódemka" Marty Witkowskiej (video)

Szczęśliwa "siódemka" Marty Witkowskiej (video)

- W głowie miałam cztery hasła: jestem dobra, jestem szybka, jestem wytrenowana i walczę o swoje marzenia. To dodawało mi sił w trudnych chwilach - z uśmiechem mówi Marta Witkowska, kajakarka ZKS Olimpii Elbląg, która kilka dni temu w rumuńskim Pitesti wystartowała w mistrzostwach świata juniorów. W finale A na dystansie 1000 m była siódma.

Dzisiaj (1 sierpnia) na przystani kajakowej przy ul. Radomskiej odbyło się uroczyste powitanie Marty Witkowskiej. Z gratulacjami pospieszyli zawodnicy sekcji, przyjaciele, a także trener Marty - Wojciech Załuska oraz Agnieszka Banaś, która sprawuje opiekę nad grupą młodych, elbląskich kajakarzy. A było czego gratulować, bo, po czwartym miejscu na czerwcowych mistrzostwach Europy juniorów, to kolejny sukces młodej zawodniczki.
Jak podkreśla Marta Witkowska, przygotowania do mistrzostw świata trwały długo, w końcu jest to najważniejsza impreza w roku. Jednak od początku maja rozpoczął się ciężki, wyczerpujący okres treningowy, składający się z obozów wyjazdowych. Nasza zawodniczka wraz z grupą najlepszych młodych kajakarzy z kraju przygotowywała się pod okiem trenera kadry narodowej w Wałczu. Cały ten okres przepracowała bardzo solidnie, na co wskazuje wzrastająca aż do mistrzostw świata forma.
Dziś trener Marty, Wojciech Załuska, złożył na ręce zawodników i rodziców serdeczne podziękowania za wspaniałą atmosferę, jaka wytworzyła się w sekcji. Mówił także o jednym z ważniejszych składników sukcesu, czyli o infrastrukturze: - W Elblągu mamy najlepsze w Polsce warunki do uprawiania kajakarstwa. Rzeka ma słaby prąd więc kiedy kończy się okres zimowy, lód szybko topnieje, przez co przygotowania możemy zacząć o trzy tygodnie szybciej niż kluby trenujące na jeziorach. Na terenie przystani mamy też siłownię i salę, co pozwala przeprowadzać wszystkie treningi w jednym miejscu - podkreślał.
Szkoleniowiec wierzy, że sukces jego podopiecznej przyciągnie elbląską młodzież do tego sportu: - Świetnym przykładem jest choćby obecna tu dziś po raz pierwszy dziewczynka, która usłyszała o sukcesie Marty i zainteresowała się dyscypliną.
Warto podkreślić, że jest to pierwsze tak duże osiągnięcie kajakarza z naszego miasta w kategorii juniorów od czasów Mariusza Kosno, który w 1985 roku zajął szóste miejsce na mistrzostwach świata juniorów we włoskim Castel Gandolfo.
Władze klubu postanowiły uhonorować Martę Witkowską zaproszeniem do wykonania skoku na bungee, a zawodnicy zafundowali swojej koleżance już dziś kąpiel w rzece Elbląg - wrzucając ją symbolicznie do wody.
W najbliższy czwartek (3 sierpnia) zawodnicy Olimpii z Martą Witkowską na czele wyjeżdżają do Bydgoszczy na mistrzostwa Polski juniorów i Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Trener Wojciech Załuska liczy na dobre wyniki swoich podopiecznych: - Mam nadzieję, że przywieziemy worek medali. Wróciliśmy właśnie z obozu w Bogaczewie, zrealizowaliśmy wszystkie założenia treningowe, ale ciężka, sumienna praca trwa od września i mam nadzieję, że na tych zawodach ona zaowocuje.
Marcie Witkowskiej, kadrze trenerskiej oraz wszystkim zawodnikom sekcji kajakarskiej ZKS Olimpia Elbląg życzymy udanych startów.