Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

9 maj

Ostatnia szansa na pierwsze piłkarskie kroki (video)

Ostatnia szansa na pierwsze piłkarskie kroki (video)

Od nowego roku szkolnego, jak już informowaliśmy, w Elblągu ruszy Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego. To szansa na zwiększenie poziomu sportowego w drużynach młodzieżowych Olimpii Elbląg, tak by mogły one z powodzeniem rywalizować na najwyższych szczeblach rozgrywek. Co nowego dzieje się w tej sprawie?

Od 1 września 2018 ruszy Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 w Elblągu. W pierwszym roku działalności będą się tu szkolić piłkarze w ramach Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego. W szkole planowane jest utworzenie wszystkich roczników.
- Są pewne kłopoty z klasą trzecią, do nauki w której jest najmniej chętnych – mówi Paweł Guminiak, prezes Olimpii Elbląg.
W pierwszej turze do nauki w szkole zostało zakwalifikowanych 90 dzieci, które w budynku przy ul. Agrykola (w dzisiejszym Gimnazjum nr 5) rozpoczną naukę i piłkarskie treningi od nowego roku szkolnego.
- To ma być kuźnia talentów. Według mnie to najlepsza droga, aby zostać profesjonalnym piłkarzem. Porządnie się wyszkolić i postawić pierwsze kroki w piłce profesjonalnej. Olimpia może być takim klubem, gdzie rozpocznie się szkolenie młodzieży z Elbląg i okolic – mówił Paweł Guminiak.
- Mamy przykład Eryka Filipczyka, który takie szkolenie przeszedł w Gimnazjalnym Ośrodku Szkolenia, trwającym trzy lata. Teraz mówimy o możliwości takiego szkolenia przez osiem lat szkoły podstawowej i potem kontynuacji przez cztery lata szkoły średniej – tłumaczy Karol Przybyła, koordynator szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego w Elblągu.
Co ciekawe, podjęcie nauki w ośrodku nie oznacza, że młody kandydat na piłkarza zostanie zawodnikiem Olimpii. Jest możliwa sytuacja, gdzie uczeń (przykładowo) z Ostródy w tygodniu będzie uczył się w Elblągu, a mecze ligowe będzie rozgrywał w dotychczasowym klubie.
- Chcemy, żeby w tym ośrodku uczyli się najlepsi. Jeżeli ktoś będzie się nadawał, to będziemy go do Olimpii zapraszać. Mamy zasadę, że do Olimpii może przyjść zawodnik, który będzie co najmniej w „jedenastce”. Chcemy kogoś, kto jest lepszy od naszych zawodników, wtedy może przyjść do Olimpii. Jednocześnie zawodnicy Olimpii mają szansę trenować z najlepszymi zawodnikami z województwa – mówił Paweł Guminiak.

Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego jest też szansą na podniesienie poziomu sportowego młodzieżowych drużyn Olimpii. - Dzięki temu ośrodkowi możemy jeszcze bardziej odskoczyć województwu i zbliżyć się do średniej krajowej. Jako przykład podam Centralną Ligę Juniorów. Rozgrywki wojewódzkie wygrywamy w cuglach, a potem zderzamy się z rzeczywistością i jest bardzo, bardzo ciężko. Jeżeli nie przejdziemy procesu właściwego szkolenia ze szkołą i ośrodkiem, to nigdy nie będziemy w stanie dorównać klubom, które od lat takie ośrodki mają. Nie mamy szans gry jak równy z Legią, Jagiellonią, Lechem, Lechią jeżeli przez kilka lat nie będzie funkcjonował taki ośrodek – mówił prezes Olimpii.

Do Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego można składać dokumenty do najbliższego piątku. W poniedziałek na boisku przy ul. Skrzydlatej odbędą się testy sprawnościowe.