Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

24 czerwiec

Mundial po elbląsku

Mundial po elbląsku

Co prawda w Rosji Biało-czerwoni nie mają już szans na awans do fazy pucharowej turnieju, ale przed szansą stoi dzisiaj Polska, która wystartowała w Elbląskim Mundialu. W rolę reprezentacji narodowej wcielili się piłkarze Olimpii, którzy zdobyli w tym roku tytuł mistrza województwa warmińsko-mazurskiego.

Na boiskach przy ul. Skrzydlatej rozpoczął się dzisiaj towarzyski turniej młodzików w międzynarodowej obsadzie, czyli Elbląski Mundial. Do Elbląga przyjechały drużyny JFV Leer (Niemcy), Tarnopola (Ukraina), FC Petrocub Hincesti (Mołdawia), Kaliningradu (Rosja). Ich rywalami będą trzy drużyny gospodarza imprezy Olimpii Elbląg oraz Gedanii 1922 Gdańsk, Naki Olsztyn i Huraganu Morąg.
- Sezon ligowy już zakończyliśmy. Do tego turnieju podchodzimy bardzo towarzysko. Będę się starał, aby każdy z zawodników rozegrał podobną liczbę minut – mówił Rafał Starzyński, trener zespołu Olimpii Elbląg z rocznika 2005.
W związku z trwającym Mundialem w Rosji drużyny nie występują pod nazwami swoich klubów tylko nazwami drużyn narodowych. W role reprezentacji Polski wcielili się piłkarze Olimpii Elbląg rocznik 2005 (aktualni mistrzowie województwa warmińsko-mazurskiego w swojej kategorii). Ich rok młodsi koledzy klubowi zagrają jako Brazylia, trzeci zespół żółto-biało-niebieskich to Meksyk. Drużyny zagraniczne zagrają jako swoje reprezentacje narodowe. Stawkę mundialowiczów uzupełnią: Francja (Gedania 1922 Gdańsk), Hiszpania (Naki Olsztyn) i Anglia (Huragan Morąg)
W związku z okresem wakacyjnym „reprezentacja” Polski nie zagra w najsilniejszym składzie. Ale zawodnicy swoja szansę sprawdzenia się na tle zagranicznych rywali zamierzają wykorzystać.
- Trochę mamy tremy przed spotkaniami z zespołami z zagranicy. Chcemy przede wszystkim dobrze się bawić, ale mimo by było, gdybyśmy coś wygrali – mówił Filip Moneta z reprezentacji Meksyku (Olimpia rocznik 2005/06).
- Chłopaki na pewno będą chcieli grać i wygrać. To okazja do sprawdzenia się w rywalizacji z zespołami z zagranicy – dodał Rafał Starzyński.

Wśród rywali zwraca uwagę mołdawski zespół FC Petrocub Hincesti. To pierwsza wizyta piłkarzy z tego kraju w Elblągu. - Mnie najbardziej cieszą kontakty bilateralne między Polską a Mołdawią, szczególni wymiana młodzieży. Nasza młodzież może zobaczyć, jak wygląda lepsze życie, jak inne kraje, takie jak Polska się rozwijają – powiedział nam Iurie Bodrug, ambasador Mołdawii w Polsce, który przyjechał do Elbląga specjalnie na turniej, był gościem Elbląskiej Strefy Kibica podczas meczu Polski z Kolumbią.
Inaczej niż w rozgrywkach ligowych, młodzi piłkarze na Elbląskim Mundialu grają po jedenastu na pełnowymiarowym boisku i na „duże” bramki. Dla wielu z nich to pierwsze mecze w takiej formule. Spotkanie trwa 2 razy 25 minut.
Cztery najlepsze zespoły z każdej z grup awansują do fazy pucharowej. Uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie turnieju odbędzie się w Elbląskiej Strefie Kibica w czwartek, 28 czerwca o godzinie 15, przed meczem Polska – Japonia.