Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

28 czerwiec

Rosja mistrzem Mundialu

Rosja mistrzem Mundialu

Czterodniowy, międzynarodowy turniej młodzików dobiegł końca. Puchar mistrzów za Elbląski Mundial trafił w ręce reprezentacji Rosji.

Formuła rozgrywek została tak skonstruowana, aby wszystkie drużyny rozegrały jak najwięcej meczów. Model grania przypominał ten znany z piłki ręcznej, oprócz finału i meczu o III miejsce, drużyny rywalizował o V, VII i IX lokatę. Spotkanie o miejsce IX rozegrano wczoraj (w środę). Mieliśmy zapowiedź wielkich emocji jakich czekają nas w Mundialu rozgrywanym w Rosji. W jednym z meczów fazy pucharowej Brazylia zmierzy się z Meksykiem. W naszym mieście lepszy okazał się Meksyk, 2 lipca poznamy wyniki meczu w Samarze.

mecz o IX miejsce: Brazylia – Meksyk 1:2
Jan Piróg – Oskar Bartosiński, Bartosz Olechnowicz

Mecze o miejsca VII i V

Dzisiejszy dzień miały rozpocząć spotkania o miejsca VII i V. Jednak tylko w jednym doszło do rywalizacji na boisku. W meczu o V miejsce Ukraina wygrała z Niemcami 4:1. Rywalizacji o VII lokatę nie było ze względu na oddanie przez Anglię meczu walkowerem.

mecz o VII miejsce: Hiszpania – Anglia 3:0
walkower

mecz o V miejsce: Ukraina – Niemcy 4:1
Andrii Tsozats (dwie), Maksym Kramarchuk, Arsen Tsariuk – David Cebula

Mecz o III miejsce

W małym finale, w meczu o III miejsce gospodarz turnieju – Polska, zagrała z Mołdawią. Olimpia 2005 (Polska) w półfinale przegrała w rzutach karnych. FC Petrocub Hincesti (Mołdawia) po zaciętym meczu o finał musiała uznać wyższość Rosji przegrywając ledwie 0:1. Brązowe medale trafiły na szyje Polski, która wygrała pewnie 4:0. Co ciekawe wszystkie gole były autorstwa Szymona Grączewskiego, co oznacza że rzutem na taśmę wygrał klasyfikację strzelców.

mecz o III miejsce: Polska – Mołdawia 4:0
Szymon Grączewski (cztery)

Finał

W wielkim finale Elbląskiego Mundialu Francja zmierzyła się z Rosją. Gedania 1922 Gdańsk (Francja) nie straciła do meczu finałowego żadnych punktów. Fazę grupową przeszła jak burza, odnosząc komplet zwycięstw jako jedyna drużyna w turnieju. W meczu półfinałowym wygrała z faworyzowaną Polską, ale przed meczem z Rosją ciężko było wskazać faworyta. Rosja (Kaliningrad) formę potwierdzała przez całe rozgrywki. W fazie grupowej zdobyła 10 punktów popisując się przy tym najlepszą ofensywą – 22 gole. W fazie pucharowej najpierw pewnie pokonali Niemcy 5:0, następnie skromnie Mołdawię 1:0. Rosja przed meczem finałowym mogła także pochwalić się najlepszą defensywą – ledwie dwie stracone bramkami, a także liderem strzelców – Vladimir Kisel 7 goli.
Finał zaczął się od prowadzenia Francji po bramce Stanisława Dolańskiego. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa spotkania. Na drugą Rosja wyszła jednak bardzo zmobilizowania i przez całe 25 minut dominowała czego potwierdzeniem były trzy strzelone gole i wygrana 3:1. Puchar mistrzów pojedzie zatem do Kaliningradu.

Finał: Rosja – Francja 3:1
Aleksandr Sokolov, Vladimir Kisel, Stepan Lukianchuk – Stanisław Dolański

Wyróżnienia indywidualne

Po ostatnim meczu oficjalnie zakończono turniej i wręczono nagrody. Każda drużyna została nagrodzona, dodatkowo przygotowano nagrody indywidualne.

Najlepszy strzelec Mołdawii – Kirił Stojanow
Najlepszy strzelec Ukrainy – Maksym Kramarchuk
Najlepszy strzelec Niemiec – David Cebula

Król strzelców Elbląskiego Mundialu – Szymon Grączewski 9 bramek
Najlepszy zawodnik – Vladimir Kisel (Rosja)
Najlepszy bramkarz – Aleksander Petza (Francja)

Klasyfikacja zespołowa:
10 miejsce – Brazylia (Olimpia Elbląg 2006)
9 miejsce – Meksyk (Olimpia Elbląg 2005/2006)
8 miejsce – Anglia (Hurgan Morąg)
7 miejsce – Hiszpania (Naki Olsztyn)
6 miejsce – Niemcy (JFV Leer)
5 miejsce – Ukraina (Tarnopol)
4 miejsce – Mołdawia (FC Petrocub Hincesti)
3 miejsce – Polska (Olimpia Elbląg 2005)
2 miejsce – Francja (Gedania 1922 Gdańsk)
1 miejsce – Rosja (Kaliningrad)

Klasyfikacja strzelców:
9 bramek: Szymon Grączewski (Polska)
8 bramek: Vladimir Kisel (Rosja)
6 bramek: Vladimir Titov (Rosja), Wojciech Stróżewski (Polska), David Cebula (Niemcy), Aleksandr Sokolov (Rosja),
5 bramek: Filip Wdowiak (Hiszpania) , Aleksander Łazarski (Francja)
4 bramki: Jan Eden (Niemcy), Jakub Błaszczyk (Polska), Siergei Vershin (Rosja), Filip Sokół (Polska)
3 bramki: Kirił Stojanow (Mołdawia), Mateusz Głowiński (Brazylia), Maksym Kramarchuk (Ukraina)
2 bramki: Mateusz Gaweł (Francja), Szymon Drymuch (Anglia), Krzysztof Murawski (Hiszpania), Kamil Witkowski (Francja), Lukas Kionke (Niemcy), Stanisław Dolański (Francja), Artem Dementev (Rosja), Andriej Dżurinski (Mołdawia), Kristian Moraru (Mołdawia), Szymon Szopiński (Polska), Dumitru Sandu (Mołdawia), Volodymyv Kykish (Ukraina), Andrii Tsozats (Ukraina)