Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

19 marzec

Kibice wybrali jedenastkę 70-lecia

Kibice wybrali jedenastkę 70-lecia

Ich wspaniałą grę wspominają kibice żółto-biało-niebieskich. Czarowali nienaganną techniką, zdobywali piękne gole. Dzisiaj mieli swoje święto i po raz kolejny wyszli na boisko, przy aplauzie publiczności. Wybrano najlepszych piłkarzy w historii w Olimpii Elbląg.

Czytelnicy Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl oraz Dziennika Elbląskiego, a przede wszystkim kibice zdecydowali w głosowaniu o tym, kto znajdzie się w jedenastce 70-lecia Olimpii Elbląg. Oddano blisko 15 tysięcy głosów. Wybór był niesamowicie trudny, bo w historii klubu z Agrykoli na wielu pozycjach na boisku występowali naprawdę znakomici zawodnicy.
Głosowanie trwało blisko pół roku, a dzisiaj w trakcie przerwy w meczu Olimpii z Warmią Grajewo piłkarze, którzy zdobyli najwięcej głosów, zostali poproszeni na murawę, by jeszcze raz zaprezentować się publiczności. Kibice nie szczędzili swoim ulubieńcom zasłużonych braw.
Niestety, nie wszystkim wyróżnionym udało się dotrzeć na dzisiejsze spotkanie. W ich imieniu nagrody odebrali członkowie rodzin lub znajomi. Dla uhonorowanych, jak sami podkreślali, była to bardzo podniosła chwila. – Nie spodziewałem się takiej nagrody, a tym bardziej, że otrzymam największą liczbę głosów. Jest to bardzo miłe. Dla mnie to jest duma, że mogłem być zawodnikiem i trenerem Olimpii. Graliśmy na zapleczu ekstraklasy i widać ludzie to pamiętali. Jestem przekonany, że jeszcze zobaczę Olimpię grającą w takiej lidze - powiedział Jerzy Fiłonowicz, który otrzymał w plebiscycie największą ilość głosów oddanych przez kibiców.
W najlepszej jedenastce 70-lecia Olimpii Elbląg znaleźli się:

Bramkarz:
Krzysztof Hyz – treningi w Olimpii rozpoczął na początku lat 90. W seniorach zadebiutował w 1998 roku, a przy Agrykoli spędził trzynaście sezonów.

Obrońcy:
Jerzy Fiłonowicz – zdobywca największej liczby głosów w plebiscycie. Głosowały na niego 592 osoby. Jerzy Fiłonowicz to wieloletni piłkarz, asystent i trener Olimpii Elbląg.
Janusz Buczkowski – wychowanek klubu. Przeszedł przez wszystkie etapy grup młodzieżowych i trafił do drużyny seniorów. Wieloletni kapitan zespołu. Na zapleczu pierwszej ligi rozegrał w żółto-biało-niebieskich barwach ponad 150 spotkań.
Dariusz Tyburski – kolejny wychowanek Olimpii Elbląg. W plebiscycie zdobył 458 głosów. Świetny wynik zawdzięcza bardzo dobrym występom na początku XXI wieku. Przez kibiców zapamiętany jako solidny, twardo grający obrońca.
Andrzej Bianga – wychowanek Bałtyku Gdynia, który do Olimpii przyszedł na początku lat 80. Rozegrał wiele świetnych meczów, a następnie został pierwszym trenerem żółto-biało-niebieskich i z Olimpią wywalczył awans do III ligi.

Pomocnicy:
Adam Boros – obecny trener Olimpii. Pełni funkcję od grudnia 2013 roku. Jest wychowankiem klubu. Do zespołu seniorów trafił 1986 roku i z powodzeniem grał w II lidze. Swoją karierę kontynuował w Bałtyku Gdynia, Pomezanii Malbork i klubach zagranicznych.
Marek Zawada – Wychowanek Olimpii, w której grał w latach 90. Następnie występował w Lechii Gdańsk, Jezioraku Iława, Groclinie Grodzisk Wielkopolski i Świcie Nowy Dwór Mazowiecki, gdzie zdobywał wiele bramek na szczeblu II ligi.
Adam Fedoruk – także wychowanek Olimpii, znany kibicom z wieloletniej gry w Stali Mielec i Legii Warszawa. Swoją karierę kontynuował w Grecji i USA. Ma na swoim koncie osiemnaście występów w reprezentacji Polski. Był także trenerem pierwszej drużyny Olimpii.
Szymon Szałachowski – wychowanek Olimpii. Zasłynął z pięknych bramek zdobywanych dla żółto-biało-niebieskich. Był też drugim trenerem pierwszej drużyny Olimpii.

Napastnicy:
Anton Kolosov – ulubieniec elbląskich kibiców, który nadal występuje przy Agrykoli. Wychowanek Torpedo Zaporoże. Do Olimpii trafił wiosną 2007 roku.
Jacek Spychalski – doskonały snajper. Zdobył dla naszej drużyny wiele ważnych i pięknych goli. W Olimpii zaczął grać w połowie lat siedemdziesiątych.

Trener:
Józef Bujko - wieloletni zawodnik, asystent i trener Olimpii Elbląg, W 1985 roku wprowadził żółto-biało-niebieskich do II ligi. Wychował wielu znakomitych zawodników.

Nagrodzonym gratulujemy serdecznie, a obecnie grającym życzymy, by występy w żółto-biało-niebieskich barwach przyniosły im zwycięstwa w plebiscytach, które odbędą się w przyszłości.

Patronem medialnym Olimpii Elbląg jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl