Menu Zamknij

10 FAKTÓW PRZED MECZEM Z POGONIĄ

fot. Olimpia Elbląg (Marek Lewandowski)

1. GKS Grodzisk Mazowiecki powstał w 1922 roku za pośrednictwem Henryka Poczekalowicza, który to został pierwszym prezesem zarządu noszącego ówcześnie nazwę K.S Świt. Do zmiany nazwy doszło w 1926 roku podczas zebrania i od tamtego czasu znamy klub o nazwie Grodzicki Klub Sportowy Pogoń.

2. Jak dotąd największym sukcesem odnotowanym przez klub, jest awans w sezonie 2020/21 na trzeci szczebel centralny w Polsce.

3. Znanym wychowankiem GKS-u jest 25-letni, były młodzieżowy reprezentant Polski, a obecnie zawodnik Legii Warszawa, Mateusz Wieteska.

4. W aktualnym momencie najefektywniejszym zawodnikiem Pogoni w kwestii zdobywania bramek jest 25-letni Kolumbijski napastnik Jean Franco Sarmiento (10 bramek).

5. Z Pogonią po raz pierwszy Olimpia rozegrała spotkanie 23 października 2021 roku.

6. Pogoń jest trzecim zespołem w lidze, który posiada największy ujemny bilans bramkowy wynoszący -14 (Hutnik Kraków -15, Sokół Ostróda -38).

7. W swojej historii posiadają zawodnika z długim stażem i bogatą karierą zawodniczą, jakim był Władysław Soporek. Urodzony w Grodzisku „Stary” stawiał swoje pierwsze kroki w Turze Grodzisk, a następnie w samej Pogoni. W jego karierze znajdziemy także takie kluby jak ŁKS Łódź, z którą zdobył mistrzostwo Polski, a także Legia Warszawa. Grając w Łodzi był królem strzelców i z nią grał w 1959 roku w Pucharze Europy (ówczesna Liga Mistrzów). Do tego zaliczył debiut w reprezentacji Polski, dla której dwa razy wystąpił z orzełkiem na piersi.

8. Rok 2022 jest dla klubu z Grodziska Mazowieckiego rokiem jubileuszowym, ponieważ mogą świętować setną rocznicę założenia.

9. Pogoń Grodzisk Mazowiecki, podczas uroczystych obchodów 90-lecia, zaprezentował swoim sympatykom hymn, za którego skomponowanie odpowiada Marcin Koczot (uczestnik I edycji The Voice of Poland) oraz Dariusz Piskorz.

10. Historyczny bilans vs Olimpia:

  • 1 mecz
  • 1 zwycięstwo Olimpii
  • Bilans bramkowy 1:0 (dla Olimpii)