Menu Zamknij

10 FAKTÓW PRZED MECZEM ZE ŚLĄSKIEM

Fot. Olimpia Elbląg (Marek Lewski)


1. Klub powstał 18 marca 1946 roku jako Pionier Wrocław. Wraz z jego założeniem doszło do utworzenia innych sekcji sportowych, takich jak boks, hokej i wioślarstwo. Nazwa Śląsk Wrocław został nadany dopiero w 1957 a od 2005 roku znamy go jako Wrocławski Klub Sportowy S.A

2. Do sukcesów zespołu rezerw Wojskowych należy osiągnięcie 8. miejsca w eWinner II Lidze (2020/21), wygranie III ligi (2019/20) i IV ligi (2018/19), a także dotarcie do 1/32 etapu Pucharu Polsku.

3. W obecnej lidze występują krótko, bo dopiero od sezonu 2020/21 i są drugim zespołem rezerw klubu z Ekstraklasy w historii, który dostał się na poziom centralny. Pierwszym jest Lech II Poznań, o którym pisaliśmy w „10 faktach przed meczem z Lechem”.

4. W kadrze Krzysztofa Wołczka możemy spotkać zawodnika z bogatym bagażem doświadczeń z Ekstraklasy i jest nim Piotr Celeban. Środkowy obrońca na ten moment rozegrał 358 spotkań w najwyższej lidze i ustrzelił w niej 35 bramek. Do tego jest byłym reprezentantem Polski, a zadebiutował w niej, gdy selekcjonerem był Leo Bennhakker, jego licznik zatrzymał się na 10 spotkaniach.

5. W klasyfikacji Kanadyjskiej najefektywniejszym zawodnikiem trenera Wołczka jest zdecydowanie Sebastian Bergier (12 goli, 3 asysty), drugim natomiast wychowanek Ruchu Chorzów i młodzieżówki AC Milanu Przemysław Bargiel (5 goli, 5 asyst).

6. Najstarszym zawodnikiem klubu z Wrocławia jest Piotr Celeban (36 lat), natomiast drugim Mariusz Pawelec (36 lat). W przeciwieństwie do nich to najmłodszym w kadrze jest Karol Borys (15 lat) z rocznika 2006.

7. Interesującym faktem jest to, że wcześniej wspomniany Piotr Celeban pełni także funkcję asystenta trenera rezerw Śląska II Wrocław.

8. Znanymi wychowankami Wojskowych są Piotr Samiec Talar, Adrian Łyszczarz, Mateusz Hołownia i Przemysław Płacheta, a rozpoznawalnymi graczami są Waldemar Sobota, Sebastian Mila i Ryszard Tarasiewicz, który obecnie spełnia się w roli szkoleniowca Arki Gdynia.

9. Ostatni raz spotkaliśmy się 13 listopada 2021 na rzecz 17. kolejki eWinner II ligi i Olimpia Elbląg poniosła porażkę 3:0. Strzelcami bramek byli dwukrotnie Sebastian Bergier i obecnie wypożyczony do Górnika Polkowice Szymon Krocz.

10. Historyczny bilans vs Olimpia Elbląg

  • 3 spotkania
  • 3 zwycięstwa Śląska
  • Bilans bramkowy 10:2 dla Śląska