Menu Zamknij

Wieczór pełen wspomnień

35 lat temu juniorzy Olimpii Elbląg zdobyli srebrny medal Mistrzostw Polski. W sobotę (8 czerwca) ponownie mieliśmy okazję obejrzeć bohaterów sprzed lat, ponownie na boisku pojawili się podopieczni trenera Strembskiego. Ich przeciwnikiem była drużyna OldBojs Olimpia Elbląg.

Wydaje się użycie stwierdzenia, że oglądaliśmy legendy żółto-biało-niebieskich nie jest nadużyciem, jest jak najbardziej adekwatne. Dla juniorów z 1989 roku zagrali:

Sławomir Erber, Andrzej Misarko, Mariusz Malinowski, Andrzej Nowogrodzki, Wojciech Łojek, Piotr Sieńczak, Marek Grudziński, Jarosław Talik, Dariusz Misarko, Marek Kwiatkowski, Grzegorz Łukasik, Leszek Bieliński, Robert Czurakowski, Marcin Zatówka oraz przyjaciele Sebastian Cierlicki, Jacek Graczyk, Włodek Obrębski, Karol Kołodziejski, Damian Wielgat, Tomasz Ptak, Karol Przybyła, Tomasz Wiercioch, Marek Chmielewski; trener Lech Strembski

Drużyna Oldbojów prezentowała się następująco:

Maciej Bykowski, Jacek Bykowski, Zenon Małek, Jacek Ulaszek, Marek Buchalski, Ireneusz Jaromiński, Marek Woźniak, Jacek Spychalski, Jerzy Fiłonowicz, Adam Nowosielski, Edward Kluge, Janusz Buczkowski, Leonard Glod, Krzysztof Kalinowski, Jarosław Bielecki, Ireneusz Burzyński, Daniel Baran, Marcin Wielgat, Marcin Czarwoch, Adam Siemaszko, Arkadiusz Ziółkowski, Arkadiusz Klemens, Grzegorz Gołębiewski, Robert Popiołek, Piotr Moneta, Radosław Mazurek, Bogdan Durzyński; trener: Józef Bujko

Pamięć o nieobecnych

W drużynie juniorów z 1989 zabrało Mariusza Wrońskiego, także zmarłych, pana Sławomira Topiłko, który odszedł w wieku 46 lat, II trenera Bogusława Kołodziejskiego (62 lata), w wieku 68 lat pożegnaliśmy Lecha Rakoczego – kierownika drużyny, w wieku 53 lat odszedł Jacek Ptak – były napastnik juniorskiej Olimpii. Przed spotkaniem uczczono pamięć wspomnianych, nie zapominając także o Michale Sieńczaku (syn Piotra Sieńczaka) oraz Stanisławie Fijarczyku, który m.in. zajmował się drużyną Oldbojs. Swoją drogą przypominamy o zbliżającym się I Memoriale im. Stanisława Fijarczyka dla kategorii wiekowej u-12 który odbędzie się w dniach 22-23 czerwca (szczegóły: tutaj)

100 lat dla solenizantów

Przed meczem pamiętano także o urodzinach legend. Józef Bujko w tym roku ukończy 80 lat, jest prawie rówieśnikiem naszej Olimpii, która w przyszły roku będzie obchodziła jubileusz 80-lecia.

Trener Bujko rozpoczął grę w piłkę w latach 50.  w Polonii Elbląg, która miała swoją siedzibę na stadionie przy ul. Krakusa. W 1959 roku trafił do Olimpii po fuzji trzech elbląskich klubów. Tu jako piłkarz występował do 1974 roku. Warto przypomnieć, że w 1966 roku był kapitanem naszej drużyny, która walczyła na Krakusa w pamiętnym meczu z Legią Warszawa w ramach PP.

W 1978 roku Józef Bujko został trenerem. Największe sukcesy odnosił oczywiście w Olimpii. Trzykrotnie awansował na drugi szczebel rozgrywkowy, do ówczesnej II ligi (w latach 1981, 1985 i 1991). Co ciekawe w roku 1986, jako trener znów rywalizuje z Legią W-wa w meczu PP.

70. urodziny obchodził natomiast Jerzy Fiłonowicz wychowanek MKS Błękitni Orneta, który jako młody, 21-letni zawodnik trafił do Olimpii i został do dziś. Kapitan zespołu, zawsze wspierał młodszych kolegów. Po zakończeniu kariery został trenerem naszego klubu w grupach młodzieżowych i seniorach.

Podziękowania

Organizatorzy wydarzenia podziękowali Staroście Elbląskiemu panu Maciejowi Romanowskiemu, ukłony skierowano również w stronę Prezesa Zarządu Olimpii Elbląg, nie zapomniano również o panu Krzysztofie Łupińskim,  którego pomoc w zdobyciu srebrnego medalu w 1989 roku była nieodzowna. Specjalne suweniry przekazał trener Lech Strembski oraz kapitan drużyny Andrzej Misarko.

Pomoc dla Domu Dziecka

Doszło także do serdecznego gestu. Organizatorzy postanowili wesprzeć Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Elblągu. Przekazano bon podarunkowy z nadzieję, że nawet ten najdrobniejszy gest, może sprawić uśmiech na twarzach podopiecznych elbląskiej placówki.  

Mecz

Wynik był sprawą drugorzędną. Przede wszystkim chodziło o dobrą zabawę, o przypomnienie się kibicom, którym dostarczono to co w piłce nożnej cieszy najbardziej, czyli bramki. Takowych było aż 13, strzelał m.in. Maciej Bykowski, który w swojej karierze zdobył Mistrzostwo Polski, Puchar Polski, Puchar Ligi i Superpuchar Polski w barwach Polonii Warszawa. Strzelał również Daniel Baran, czyli były reprezentant Polski w Beach Soccerze. Dla juniorów gola zdobył chociażby Wojciech Łojek, zresztą w opinii wielu była to bramka najbardziej urokliwa. Najpierw była próba z rzutu wolnego, po interwencji Zenona Korzeniowskiego piłka wróciła do Łojka, który strzelił jeszcze raz, pięknie z woleja, mocno i nie do obrony. Szerzej o meczu również tutaj

Quiz

Przypominamy, że na FanApp znajduje się quiz dotyczący drogi do wicemistrzostwa Polski juniorów Olimpii Elbląg w roku 1989.

Pamiętajcie, quizy to świetna okazja na zdobycie dodatkowych punktów w rankingu!

Aplikacja internetowa dostępna jest chociażby tutaj.

Olimpia Elbląg Juniorzy – Oldboj Olimpia Elbląg 4:9 (0:4)

0:1 – M. Bykowski (2’),
0:2 – Baran (24’),
0:3 – Baran (29’),
0:4 – Klemens (43’),
1:4 – Wiercioch (56’),
1:5 – Klemens (66’),
1:6 – Popiołek (73’),
1:7 – Kaczmarczyk (75’ – karny),
2:7 – Łojek (80’),
3:7 – Przybyła (82’),
3:8 – Siemaszko (85’),
4:8 – Misarko (87’ – karny),
4:9 – Siemaszko (90’).

Fot. Anna Dembińska