Menu Zamknij

Rywal pod lupą: Bałtyk Gdynia

Już jutro, o godzinie 19:00 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni zabrzmi pierwszy gwizdek sędziego Aluszyka w meczu, w którym Związkowi zmierzą się z trzecioligowym Bałtykiem Gdynia. Co wiemy o rywalu, jak zaczął obecny sezon i co dodaje smaczku temu meczowi? Zapraszamy do lektury! 

Stowarzyszenie Klub Sportowy Bałtyk Gdynia swoją historię zaczał pisać już w 1930 roku. Biało-niebiescy największe sukcesy odnotowali w latach 80-tych ubiegłego wieku. 7 sezonów na szczeblu ekstraklasy w latach 1980-1986 i 1987-1988 oraz zajęcie 6. miejsca w tych rozgrywkach w 1980 roku zakończyły epizod klubu w najwyższej klasie rozgrywkowej. W latach swojej świetności klub odnotował także awans do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1985. Kolejne lata nie były już tak obfite w sukcesy – gra na poziomie IV ligi była przeplatana występami w III lidze, oraz w latach 2009-2012 trzema sezonami w grupie zachodniej drugiej ligi. Od kampanii 2012/2013 Bałtyk występuje niezmiennie na 3-ligowych boiskach. 

Ubiegły sezon trzeciej ligi zakończył się dla Biało-niebieskich 14. lokatą w tabeli z zaledwie jednym punktem przewagi nad strefą spadkową. Zdecydowanie lepiej w wykonaniu drużyny z Gdyni wyglądały występy pucharowe. 3-0 z Pogonią Lębork, 1:0 po dogrywce z Gryfem II Wejherowo a następnie zwycięstwo aż 5:0 nad Wieżycą Pelplin sprawiły, że Bałtyk znalazł się w finale Wojewódzkiego Pucharu Polski. Tam czekał na nich Jaguar Gdańsk, z którym po zaciętym meczu i dogrywce wygrali 4: 3 i mogli świętować zdobycie pomorskiego Wojewódzkiego Pucharu Polski i zyskać 40 tys. zł nagrody, oraz możliwość gry na szczeblu centralnym w obecnym sezonie w tychże rozgrywkach. 

Obecny sezon to zdecydowany falstart drużyny prowadzonej przez trenera Roberta Reiwera. Szesnasta lokata na 18. Możliwych w III ligowej stawce z dorobkiem jedynie 2 punktów po pięciu meczach to mizerny wynik. Bilans bramkowy? 4:11. W ostatnim meczu rozegranym zaledwie 3. dni temu Gdynianie musieli uznać wyższość Zawiszy Bydgoszcz, która nie oszczędziła rywala zwyciężając aż 5:1.  

Jako ciekawostkę przez jutrzejszym meczem warto wspomnieć ostatni mecz, który Olimpia rozegrała z Bałtykiem na szczeblu centralnym Pucharu Polski. Rok 1988, 1/16 finału PP, Agrykola 8. Po pierwszej połowie spotkania na tablicy wyników widniał remis 1:1. W drugiej części gry nie uległ zmianie co doprowadziło do dogrywki, ale i ona nie zmieniła wyniku. Po serii rzutów karnych, które lepiej egzekwowali goście (6:7) pożegnaliśmy się z rozgrywkami a Biało-niebiescy zameldowali się w kolejnej rundzie! Jutro mamy okazję zrewanżować się za wynik sprzed 34. Lat!  

Bilans spotkań ligowych: 23 mecze: 8 zwycięstw Olimpii, 7 remisów, 8 zwycięstw Bałtyku. Bilans bramkowy 25:18 na korzyść Olimpii.

Początek spotkania już jutro (30 sierpnia) o godz. 19:00 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni. 


GŁÓWNYMI SPONSORAMI OLIMPII ELBLĄG SĄ: