Menu Zamknij

WRACA II LIGA. TĘSKNILIŚMY

Od ponad miesiąca Olimpia zalotnie mrugała okiem w stronę kibiców. Były treningi, transfery i sparingi. Zachęciła wystarczająco i ochoczo czekamy na inaugurację czwartego z rzędu sezonu na poziomie centralnym. Wraca II liga, w której zaszły lekkie zmiany.

Olimpia na inaugurację sezonu zagra z beniaminkiem Lechem II Poznań. Rezerwy Kolejorza są pierwszą drużyną w Polsce mające dwa zespoły na poziomie centralnym. Lech II promocję na grę w II lidze uzyskał po zeszłorocznym zwycięstwie w III lidze gr. II.

Według mojej opinii gramy o 3 punkty w każdym meczu. Nie chcę niczego deklarować, bo za dużo nauczył nas tamten sezon. Jednak jako drużyna mamy bardzo duże marzenia i ambicje. – poinformował przed meczem filar obrony Olimpii Kamil Wenger.

 

Okres przygotowawczy

Piłkarze Olimpii do zajęć wrócili 17 czerwca. Zagrali pięć sparingów, w których wygrali z pierwszoligową Olimpią Grudziądz 2:0, z rywalem drugoligowym Gryfem Wejherowo 2:0 oraz z trzecioligowym Bałtykiem Gdynia 3:0. Przegrane przytrafiły się z bezpośrednim ligowym przeciwnikiem Elaną Toruń 0:1, a także z Ekstraklasową Arką Gdynia 1:2 (przerwany w 52 min. na skutek ulewy). Spotkanie z Sokołem Ostróda zakończyło się bezbramkowym remisem. Żółto-biało-niebiescy strzelili 8 bramek, stracili 3. Po dwie bramki zdobyli Szuprytowski i Ryk, po jednej: Lewandowski, Szmydt, Brychlik i Prytuliak.

 

Wyniki sparingów mogą napawać optymizmem chociaż po analizie meczów jesteśmy świadomi jakie popełniliśmy błędy i co musimy poprawić, czego się wystrzec. Na treningach widać już chęć rozegrania meczu o stawkę. Każdy walczy o wyjście w podstawowym składzie. – dodał Wenger.

 

Zmiany dotyczące awansów

Bezpośredni awans do I-ligi wywalczą 2 najlepsze kluby, a nie jak w zeszłym sezonie 3. Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w barażach o awans, natomiast 4 ostatnie spadną do III-ligi. W nadchodzącej kampanii nie będziemy już oglądać: Radomiaka Radom, Olimpii Grudziądz i GKS-u Bełchatów – drużyny awansowały na zaplecze Ekstraklasy oraz Siarki Tarnobrzeg, ROW-u 1964 Rybnik, Rozwoju Katowice i Ruchu Chorzów, które spadły do III ligi. W ich miejsce pojawiły się nowe zespoły. Trzech spadkowiczów z I ligi reprezentują: Bytovia Bytów, GKS Katowice i Garbarnia Kraków. Promocję na grę w II lidze uzyskały: Stal Rzeszów, Legionovia Legionowo, Górnik Polkowice oraz Lech II Poznań.

 

Młodzieżowcy

Zawodnika o statusie młodzieżowca traktuje się urodzonego w 1999 roku lub młodszych. Olimpia dysponuje: Michałem Balewskim (rocznik 1999), Dawidem Kapłonem (2002), Pawłem Rutkowskim (2000), Łukaszem Sarnowskim (najmłodszy w drużynie; rocz. 2003), Dawidem Wierzbą (2001), Michałem Bednarskim (2000), Erykiem Filipczykiem (2000), Klaudiuszem Krasą (2001), Oskarem Rykiem (1999), Sebastianem Milanowskim (2001), Oskarem Kordykiewiczem (2000), także Maciejem Rozumowskim (1999), który jest kontuzjowany oraz Mariuszem Bucio (2001), którego nie oglądaliśmy w ostatnich sparingach, ale zdążył już zadebiutować w pierwszej drużynie. Oczywiście do dyspozycji pozostają chłopcy z rezerw.

Bez zmian pozostaje ilość młodzieżowców (dwóch), którzy w trakcie 90 minut muszą przebywać na boisku. Zmieniono kwestie rezerwowych – od sezonu 2019/2020 na ławce może przebywać 9 piłkarzy, a nie jak wcześniej 7.

 

Kartki i VAR

Zawodnik po 4 i 8 napomnieniu będzie pauzował w 1 meczu, natomiast po 12 kartce już w 2 spotkaniach. Podczas wybranych pojedynków będzie stosowany system VAR.

 

Wymagania organizacyjne

W myśl zasady “piłka nożna dla kibiców” kluby są zobligowane do przyjęcia fanów drużyn przeciwnych, dla których należy zagospodarować 5% pojemności stadionu. Dopuszczalna jest gra na płycie ze sztuczną nawierzchnią. Takową posiadają m.in. Skra Częstochowa oraz Resovia Rzeszów.

 

Transmisje

Wszystkie mecze 2. Ligi będą transmitowane dzięki platformie TVCOM w systemie PPV. Transmisje pierwszego spotkania Olimpii z Lechem II Poznań można zakupić już teraz klikając tutaj.

Wybrane pojedynki II-ligi 2019/2020 będzie transmitowała Telewizja Polska (TVP 3). W minionym sezonie Olimpię mogliśmy obejrzeć przy okazji meczu z Elaną w Toruniu, jeszcze wcześniej podczas pierwszego spotkania barażowego z Motorem Lublin. Oba mecze wygraliśmy.

Co ciekawe jeśli PZPN w porozumieniu z Telewizją Polską nie ustali wcześniej terminu danego meczu, o dacie i godzinie decyduje gospodarz. Zespół gości musi znać termin najpóźniej 14 dni przed meczem

Tradycyjnie po każdej kolejce skróty z bramkami będą dostępne na youtubowym kanale PZPN – Łączy nas piłka. Liczymy także na klubową telewizję Olimpii Elbląg.

 

Nowa Olimpia

 

Okres “rozwodowy” to normalny termin w okienkach transferowych. Były ruchy personalne w obie strony. Doszło do sentymentalnych pożegnań z Jakubem Bojasem, Michałem Resselem oraz Antonem Kolosovem, przy A8 nie będziemy oglądać także: Wojciecha Jurka, Michała Fidziukiewicza, Mateusza Szmydta, Oskara Rynkowskiego oraz Bartosza Nowickiego. Jeszcze w trakcie sezonu 2018/2019 odeszli Krzysztof Zaremba i Korneliusz Sochań.

Piłka nożna nie lubi jednak stagnacji. Nowymi piłkarzami Olimpii zostali: Michał Miller, Damian Szuprytowski, Oskar Ryk, Przemysław Brychlik, Dawid Jabłoński, Bruno Żołądź oraz Michał Bednarski. Do kadry dołączyli również wspomniani młodzieżowcy.

Optymistycznie do sezonu podchodzi kapitan żółto-biało-niebieskich Tomasz Lewandowski:
Nowy sezon, nowa drużyna, nowe cele. Po sparingach widać, że możemy być w tym roku wiodącym zespołem w II lidze. Mamy mocny zespół. Zawodnicy, którzy przyszli są wartościowymi piłkarzami, w zasadzie na każdej pozycji jest mocna rywalizacja, która działa pozytywnie na zespół. Liczę że w tym sezonie kibice będą dumni z zespołu i będą z chęcią przychodzili na A8.

Pierwszy mecz sezonu 2019/2020 w niedzielę 28 lipca o godz. 19. na stadionie Miejskim przy Agrykola 8. Olimpia zagra z Lechem II Poznań

 

Patronem medialnym ZKS Olimpia Elbląg jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

 qba